צוואות וירושות – על רגל אחת למה כדאי לערוך צוואה  

נדמה שהמילה צוואה מעוררת אי נוחות אצל אנשים רבים. אך בעוד שחלק מאותם אנשים יצליחו להתגבר על החשש והאי נעימות שהנושא מעורר בהם, יערכו צוואה מפורטת לכל הנכסים שלהם ויסדירו את כל ענייניהם בצורה טובה, אחרים יירתעו מעריכת צוואה ויתנו ליורשים שלהם להסתדר לבד, מה שעלול לפתח דלת גדולה לצרות, סכסוכים ומלחמות בין היורשים. 

הדבר האחרון שאנשים רוצים הוא, שהיורשים שלהם יריבו אלה עם אלה לאחר מותם. מן הסתם, כולם מקווים שצאצאיהם יישארו מאוחדים וימשיכו את השושלת המשפחתית של אהבה וכבוד. לרוע המזל, ללא צוואה מפורטת והוגנת, עלולות לצוץ הרבה מאוד בעיות וריבים שיפלגו את המשפחה, ויגרמו לכך שאחים, שהיו פעם קרובים מאוד, לא ידברו יותר זה עם זה לאורך שנים ארוכות ולפעמים אפילו לתמיד.  

מדוע אנשים נרתעים מהמילה "צוואה"? 

קודם כל נסביר, מהי בדיוק צוואה:- מסמך משפטי שקובע כיצד תרצו לחלק את כל הנכסים שלכם, לאחר מותכם בשיבה טובה.  

 יש שלוש סיבות עיקריות לכך שאנשים חוששים לעשות צוואה. הראשונה היא חשש מובן וטבעי מכל נושא המוות, שעבור אנשים רבים מהווה סוג של טריגר. לאנשים רבים (אם לא לרובנו) לא נוח לחשוב על מצב בו הם כבר לא יהיו, והם מעדיפים להדחיק אותו. סיבה שנייה היא חשש ממה בני המשפחה יגידו על עצם כתיבת הצוואה. ישנם לא מעט מקרים בהם חלק מבני המשפחה מבקשים לראות את הצוואה ואם הם מסורבים, הם רבים עם הוריהם מתוך מחשבה שהם עומדים להיות מופלים לרעה. הסיבה השלישית לכך שאנשים לא עורכים צוואה היא פשוט חוסר מודעות לחשיבות מסמך משפטי מסודר שמחלק את כל הנכסים של אדם שנפטר בין יורשיו כפי שרצונו לחלק ,או מתוך הנחה שחוקי הירושה יעשו את העבודה באופן רנדומלי . 

אבל, האם זה אכן כך? 

חשוב לעשות צוואה מסיבות רבות, והראשונה שבהן היא קודם כל לוודא שהנכסים שלכם מתחלקים בדיוק כפי שאתם הייתם רוצים. במקרה ולא נערכה צוואה חוק הירושה מחלק את כל הנכסים, יורשים על פי דין . ישנם מקרים בהם אתם רוצים להשאיר נכס מסוים ליורש מסוים, בגלל מגוון סיבות? לחלק מהנכסים יש ערך רגשי, שאולי משמעותי יותר לאחד היורשים מאשר ליורשים האחרים, והצוואה תוודא שהוא יקבל אותו, במקום לסמוך על חלוקה רנדומלית. יש משפחות רבות בהן לא נרשמה צוואה, היורשים מצליחים להתחלק ברכוש בצורה הוגנת בהתאם לכל מה שכל אחד מבקש וצריך, אבל למה לקחת את הסיכון שהם לא יצליחו? ובנוסף, גם כשהיורשים מסתדרים בחלוקת הרכוש, זה כמעט אף פעם לא נגמר בצורה נקייה לחלוטין מתסכולים.  

החלוקה על פי דין  לא תמיד הוגנת. יכול לקרות מצב שבן משפחה מסוים קיבל מהוריו- בניגוד לאחיו – סכומי כסף גדולים במשך כל חייו, וכעת הוא עומד לקבל נתח שווה בירושה. זה יוצר מצב לא הוגן, וצוואה כתובה הייתה מסדירה זאת. 

גם חשוב לזכור שלכל אחד מהיורשים יש קשר שונה עם עורכי הצוואה, ולכל אחד מעמד כלכלי אחר, וזה יכול להתבטא גם בחלוקה. למשל אם אחת מבנות המשפחה היא אם יחידנית שכורעת תחת נטל הקיום והפרנסה, ואילו אחיה אמידים ומסודרים, הגיוני שהיא תקבל נתח גדול יותר בירושה, והם יהיו צריכים להבין זאת. או אם יש פערי גיל גדולים מאוד בין האחים, למשל גבר עם ילדים בוגרים ומסודרים שנישא בפעם השנייה לאישה צעירה ויש לו ממנה ילדים קטנים, ככל הנראה יערוך צוואה שתעניק לילדים הקטנים חלקים גדולים יותר ברכושו, במטרה לאפשר להם להסתדר כלכלית לאחר מותו.   

 תפקידו של העורך דין הוא לכוון את עורכי הצוואה בהתאם לרצון האמיתי או המודחק שלהם, להסביר להם מה ההשלכות המשפחתיות של כל סעיף, ולוודא שהם מבינים. העורך דין צריך לוודא שכותבי הצוואה יודעים ומבינים מי הם היורשים שלהם, כיצד יתחלק הרכוש שלהם בין כולם, לבדוק אם קיימת איזו בעיה עם הרכוש (למשל, בעיה עם הנסח טאבו של הדירה, אם הרכב לא בבעלותם המלאה וכדומה), ואם יש יורשים אחרים שאינם טבעיים, שהם רוצים להוריש להם משהו, כסף או נכס. למשל, אנשים עריריים נוטים לבקש תרומה על שמם לבית הכנסת, או חלוקה אחרת שמיטיבה עם בן משפחה שעזר להם יותר מאחרים . 

האם כתיבת ו/או אי כתיבת הצוואה עלולה לגרום לסכסוכים בין היורשים? 

יכול לקרות מצב שבני המשפחה שחוששים למעמדם הכלכלי לאחר מות הוריהם או גורם אחר שאמור להוריש להם כסף (לא תמיד אלה ההורים או רק ההורים – זה גם יכול להיות דוד ערירי למשל או בן משפחה שהבטיח לכלול אותם בצוואה שלו) – יבקשו לראות את הצוואה, ואם הם יסורבו, עלול להתפתח ריב לא נעים. במקרים מסוימים זה דווקא רעיון טוב להראות את הצוואה ליורשים העתידיים, גם אם היא לא בדיוק שוויונית. זה יאפשר להם להבין מה עומד להיות הסטטוס הכלכלי שלהם, ובכך להימנע מטעויות כלכליות כמו מהלך גדול ויקר שהם עלולים לעשות מתוך הנחה שהם עתידים לקבל סכום מסוים של כסף – כשהם בעצם לא צפויים לקבל אותו. ברוב המקרים צוואה דווקא 'מרגיעה את העניינים', ומאפשרת חלוקה הוגנת ומותאמת לכולם. 

חשוב לכלול בצוואה 

יש כמה דברים עיקריים, כמו למשל פירוט זהות היורשים. זה לא מובן מאליו, כי כאמור לפעמים היורשים הם לא בהכרח רק הצאצאים של המורישים. ואגב במקרים כאלה כדאי לשקול לומר זאת מראש ליורשים. בנוסף, הצוואה חייבת לכלול פירוט מדויק של חלוקת הנכסים, כולל הערות מדויקות לגבי קיום אזהרה או שיעבוד על הנכסים, אם יש כאלה. 

האם לאדם ללא נכסים משמעותיים (או ללא נכסים כלל), כדאי לערוך צוואה? 

כמובן. צוואה היא לא רק דרך להעביר נכסים בירושה, אלא גם הגדרה מדויקת של אפוטרופסות, הנחיות כלשהן שרוצים להעביר הלאה כמו למשל, ניהול עניינים כספיים של יורשים קטינים, טיפול בחיית מחמד, תשלום עתידי לחובות של המנוח ועוד. חשוב גם לזכור, שנכס לא חייב להיות רק בית, אלא גם חפצי נוי, מכשירי חשמל, רהיטים ועוד, אשר לחלקם יש ערך רגשי . 

במידה וישנם השגות על תקינות ו/או הוראות הצוואה   קורה לא פעם שאדם מערער על צוואה מאחר ולדעתו היא נכתבה בכפייה, המוריש לא היה כשר לקבל החלטות או כל בעיה אחרת כביכול שגרמה לכך שהצוואה איננה תקינה. כדי לעשות זאת, עליו להוכיח שהמצווה אכן סבל מבעיה נפשית שערערה אותו בזמן החתימה על הצוואה, שהוא היה נתון ללחצים לא הוגנים, שהחתימה איננה של המצווה או שהצוואה איננה תקינה – צוואה, כמו כל מסמך משפטי, צריכה לעמוד בדרישות שהחוק קבע על מנת שתיחשב כתקפה. בין היתר היא צריכה להיות כתובה בכתב, חתומה על ידי המוריש , ובמקרים אחרים בנוכחות של שני עדים. ללא כל אלה, ניתן לפסול אותה. במקרה כזה, חלוקת הרכוש תעבור לסמכות בית המשפט. שיחלק את הירושה על פי דין בסדר עדיפויות של מעגלים , בת זוג וילדים הורים  אחים והורי הורים  זו הסיבה שחשוב כל כך להתייעץ עם עורך דין מומחה בצוואות וירושות, ולערוך צוואה תקינה וחוקית. 

השירותים שלנו

צרו קשר

משרד:
02-577-7855

כתובת דוא"ל:
[email protected]

כתובת:
בן יהודה 2, קומה ב', ירושלים